Danışmanlık Yaklaşımlarım

Güncelleme Tarihi 18 Ağustos 2023

Danışmanlık Yaklaşımlarım

Hiçbir şirketin “alın yazısı” yoktur. Şirketin alın yazısı alacağı “kararlar” ve varsa “stratejisidir” Strateji “hikayeden bir “laf” değildir. Strateji; yön verici eylem kararlarıdır. Türkçesi, strateji olabilmesi için “ yön”, “karar” ve “eylem” gerekir.

Danışmanlık, “derenin taşıyla, derenin kuşunu vurmak” değildir. Çok dereler geçmiş olmanız ve çok “guşlar” tanımış ve avlamış olmanız gerekir.

Danışmanlıkta, yönetim, iş, satış, pazarlama ve diğer kulvarlarda, etkinliğiniz temel de,ancak ve ancak anne ve babanızdan, ailenizden aldığınız “kültür” kadardır. Bunu aşabilirsiniz fakat ancak, o “kültürün yüzdeleri cinsinden” aşabilirsiniz.

Danışmanlıkta esas, danışmanlık yaptığınız, “psikolojiyi”, o psikolojinin içinde olduğu “kültürü” anlamaktan geçer. Bu “istihbaratta da “ öyledir.

Yönetim danışmanlığı gibi bir “şey” yapıyorsanız, danışmanlık yaptığınız “olgu” ile ilgili üç konuyu “iyi anlamış” olmalısınız;

  1. Bu şirketi veya “olguyu” yürüten psikoloji nasıl bir psikolojidir ve bu psikolojiyi hangi veya “nasıl” bir kültür” etkilemiştir?
  2. Bu “demirleme” noktanızdır.
  3. Bu şirketi veya “olguyu” nasıl “para kazanmaktadır” ? Zira her olgunun bir para kazanma “formülü” veya çözümü veya yöntemi vardır ve bunu anlamak esastır.
  4. İnsanlar ve “olgular” bu hayatta bir (belki birkaç) “oyun” oynarlar. Burada “oyun” kötü anlama gelmez fakat Türk İş Hayatında, genelinde “kötüdür”. Bu olguda oynanan “oyun” nedir?Beni ararsanız kulağınıza “fısıldayabilirim”.
  5. Türk iş hayatında oynanan oyunlar çok “farklı” değildir ve bir “tek” sözcükle özetlenebilir. Fakat, ben “o” sözcüğü yazmayacağım.
  6. Bunu size bırakıyorum.

Bu sitemin “nereden geliyorsunuz ve nereye gidiyorsunuz” bölümünü incelemenizi tavsiye etmekteyim.

KAPAT